Screenshot 36

Την Τρίτη 12 Μαρτίου 2024 οι μαθητές/τριες των δύο τμημάτων της Ανθρωπιστικής Κατεύθυνσης της Γ΄Λυκείου πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας στο Ψηφιακό Mουσείο στη Νέα Σμύρνη.

Το νέο ψηφιακό Μουσείο έχει στόχο να φωτίσει τα γεγονότα που οδήγησαν στην ακμή, αλλά και στον αφανισμό της και στοχεύει στη συλλογή κι άλλων τεκμηρίων από Σμυρνιούς, ώστε να διασωθούν στο πέρασμα του χρόνου όλα εκείνα τα στοιχεία που οδήγησαν στην πολιτιστική ακμή, στην παρακμή και στην επανασύσταση μιας ολόκληρης κοινωνίας. Πρόκειται για ένα χώρο που «φωτίζει» και στεγάζει τις μνήμες του παρελθόντος της πόλης, την αγωνία, την προσπάθεια και την ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο.

Οι μαθητές/τριες είχαν τη δυνατότητα να πλοηγηθούν εικονικά στον χώρο και να ενημερωθούν σχετικά με το Μουσείο και τη δημιουργία του.

Ευχαριστούμε θερμά τις υπεύθυνες καθηγήτριες κα Πανοπούλου και κα Βολίκα  που οργάνωσαν τη διδακτική επίσκεψη.